Dyrektor IT o OCR

Logo Sudzucker
Tweet
Pin It

Niedawno ukazał się wywiad z Markiem Witkowskim, dyrektorem IT w Sudzucker Polska. Wśród różnych, dość interesujących wypowiedzi, znalazłem także fragment o wykorzystaniu modułu OCR w tej firmie. Historia jest ciekawa, dlatego pozwalam ją sobie przytoczyć, cytując fragment wywiadu.

„- Od kilku lat firma korzysta z modułu OCR. Jak jest wykorzystywany, jakie przynosi korzyści i czy jest wart polecenia?

Zdecydowanie system OCR jest wart polecenia. Dzięki niemu możliwa jest pełna digitalizacja dokumentów, a co za tym idzie, wyszukiwanie nie tylko za pomocą słów kluczowych, ale także całej treści.

W naszej firmie OCR działa w dwóch miejscach. W przypadku Centralnego Magazynu Dokumentów, w dzień skanowane są tylko kody kreskowe na dokumencie, dzięki czemu trafia on do właściwej osoby. Następnie, już po godzinach pracy, dokument jest poddawany pełno tekstowemu skanowaniu, dzięki czemu następnego dnia możliwe jest znalezienie w nim dowolnych słów.

W systemie obiegu faktur, początkowo korzystaliśmy z oprogramowania firmy Kofax, które ma ogromne możliwości w zakresie skanowania, choć niestety wówczas nie do końca wpasowywało się w naszą strategię dotyczącą oparcia wszelkich narzędzi na interfejsie webowym. Musieliśmy poświęcić dodatkowe środki na integrację z Microsoft SharePoint, wydzielić osobny serwer i przeszkolić do tego osoby, zarówno od strony użytkowej, jak i administracyjnej (np. do wgrywania poprawek). Doszedł także koszt samego oprogramowania oraz maintenance, który równieżbył niemały.

W wyniku reorganizacji producent  zamknął biura w Polsce, co znacznie utrudniło komunikację i pomoc techniczną, a my, pomimo w miarę stabilnego działania OCR-a, zaczęliśmy rozglądać się za alternatywą. Mieliśmy świadomość, że w przypadku gdy coś się zepsuje, straty mogą być ogromne.

Wybór padł na OCR oferowany przez firmę WEBCON. Jest on w pełni zintegrowany z SharePointem, na czym nam najbardziej zależało, a w dodatku działa w ramach systemu WEBCON BPS, dzięki czemu w kwestii pomocy technicznej kontaktujemy się tylko z jednym dostawcą. Decyzję o zmianie uważam za słuszną, szczególnie że w obecnej sytuacji dużo łatwiej jest zarządzać systemem, zarówno z perspektywy użytkownika, który ma wszystko na jednym ekranie, jak i administratora, który zarządza jedną, kompleksową platformą.”

Całość wywiadu można znaleźć tutaj.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Yet Another Social Plugin powered by TutsKid.com.