Wykorzystanie OCR – badania i statystyki

Statystyki skanowania OCR
Tweet
Pin It

W niniejszym wpisie chciałbym spojrzeć na Optical Character Recognition (OCR) z nieco szerszej perspektywy. Dlatego też w oparciu o badania AIIM przedstawię kilka liczb opisujących m.in.: w jakim procencie przedsiębiorstw używa się OCR-a, w ilu przypadkach pomimo skanowania, tekst musi być mimo wszystko ręcznie wprowadzany, o ile procent OCR/ICR jest w stanie przyspieszyć pracę na dokumentami i nie tylko.

Wykorzystanie OCR

26% użytkowników OCR

skanuje 100 lub mniej dokumentów na dzień.

10% użytkowników OCR

procesuje ponad 10 000 dokumentów na dzień!

88%

– taki odsetek respondentów korzysta ze skanowania w pracy. Jednakże tylko 32% z nich używa do tego OCR.

55%

– ponad połowa z przepytanych osób skanuje dokumenty, a następnie ręcznie przepisuje zawarte w nich dane, korzystając przy tym z systemu workflow

Ilość skanowanych dokumentów

Powyżej ilość dokumentów (formularzy) skanowana dziennie przy użyciu OCR i bez niego.

Jak widać na  grafice, OCR najczęściej wykorzystywany jest do skanowania 100-500 dokumentów dziennie. W sumie 29% respondentów z jego użyciem skanuje ponad tysiąc dokumentów na dzień. Daje to spore pole manewru do zaoszczędzenia czasu (i pieniędzy) w przedsiębiorstwach, w których wykorzystuje się takie ilości papierowych dokumentów.

 

Przyczyny niewykorzystania skanowania w firmach

Główne przyczyny braku wykorzystania mechanizmów skanowania w trakcie procesowania dokumentów:

 • Planujemy to zrobić
 • Każdy dział/process/lokalizacja podejmuje samodzielne decyzje
 • Nikt nie został przypisany do ewaluacji takiego rozwiązania
 • Nie procesujemy tak dużo dokumentów żeby to się opłacało
 • Sądzimy, że nie przyniesie to wystarczającego zwrotu z inwestycji
 • Mamy zbyt dużo typów dokumentów
 • W sumie procesujemy wystarczająco dużo dokumentów (żeby wdrożyć system skanowania), lecz przeszkodą jest decentralizacja
 • Management preferuje tradycyjne metody

Powyższe dane wskazują, że głównym problemem jest niewiedza o możliwościach OCR/ICR, brak wykazania inicjatywy w uruchomieniu projektu mającego na celu wdrożenie tej technologii oraz zbyt mała skala procesowanych dokumentów.

 

Wykorzystanie OCR

Jak wykorzystujesz zeskanowane dane ze swoich formularzy?

 • Indeksowanie lub archiwum
 • Indeksowanie w celu zainicjowania dalszych procedur w workflow
 • Indeksowanie dla słów kluczowych oraz pełnotekstowe wyszukiwanie
 • Skanowanie i rozpoznawanie informacji dla procesów finansowych
 • Częściowe rozpoznawanie informacji dla innych procesów (np. adres, dane osobowe)
 • Pełnotekstowe skanowanie i rozpoznawanie do dalszego procesowania

Jak widać, póki co w dużej mierze skanowanie za pomocą OCR służy do indeksowania i archiwizowania, ale widać wyraźny trend, który wskazuje, że coraz częściej optyczne rozpoznawanie znaków wykorzystywane jest do bardziej zaawansowanych czynności.

 

ICR a efektywność

Jak szacunkowo według Ciebie zwiększyłaby się efektywność twojego personelu administracyjnego, gdybyś mógł zautomatyzować rozpoznawanie pisma ręcznego?

Jak widać powyżej mediana wynosi ok. 22,5%, ale najwięcej respondentów wskazała na 50%-owy wzrost wydajności. ICR (Intelligent Character Recognition) zapewnia możliwość skanowania odręcznego pisma, wraz z algorytmami uczącymi się i dostosowującymi do charakteru pisma użytkowników.

Zaprezentowane dane wskazują, iż technologia OCR jest coraz częściej wykorzystywana w przedsiębiorstwach, lecz wciąż w wielu przypadkach nie jest darzona odpowiednim zaufaniem lub brakuje rozpoznania potrzeby jej wdrożenia. Tymczasem pozwala ona na znaczne oszczędności czasowe i kosztowe. Z doświadczenia wiem, że jeśli firma zainwestuje w odpowiednio skuteczne oprogramowanie, wówczas w znakomitej większości przypadków jest z niego zadowolona i poddaje skanowaniu coraz więcej dokumentów.

Dane zostały zaczerpnięte z raportu AIIM, znajdującego się tutaj.

 

2 comments

 1. […] swoich dotychczasowych wpisach poruszałem głównie tematykę związaną z „klasycznym” OCR-rem. Nie jest to jednak jedyny […]

  • Christiana pisze:

   Ecuador is safe, the stories you hear in the travel books I found them to be a bit more then what you are really going to experience, i was there last year for 5 weeks and going again in three weeks, just be aware be smart and you should be fine , most crime in ecuador is of the none violent type meaning pick pocket, cameras stollen from bag ect…. have a good time in one of the most beautiful country in the wo83.&#r2l0;dren

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Yet Another Social Plugin powered by TutsKid.com.