Zastosowanie modułu OCR w praktyce

OCR w WEBCON BPS
Tweet
Pin It

W poprzednich wpisach skupiałem się bardziej na teoretycznym opisie tego czym jest Optical Character Recognition (OCR). Tymczasem warto byłoby zobaczyć jak całe rozwiązanie jest w stanie funkcjonować jako część większej platformy.

Obecnie moduł OCR najczęściej wykorzystywany jest w przedsiębiorstwach przy zarządzaniu elektronicznymi dokumentami. Jeśli przyjąć za kryterium wyboru sprawność w digitalizacji tradycyjnych dokumentów, a także procesy zarządzające ich obiegiem, jednym z ciekawszych rozwiązań na rynku jest WEBCON Business Process Suite, którego integralną częścią jest wbudowany OCR.

Charakterystyczne cechy OCR w WEBCON BPS:

– oparty jest na logice algorytmów rozmytych – wyszukuje i zaznacza słowa kluczowe (np. NIP, data płatności), przez co nie ma konieczności tworzenia dedykowanego szablonu dla każdego kontrahenta. Informacje są pobierane i uzupełniane samoczynnie, a następnie przekazywane w systemie obiegu dokumentów do akceptacji.

– posiada prosty i przejrzysty panel obsługi skanowanych dokumentów. Najważniejsze informacje przenoszone są automatycznie do elektronicznego formularza i za pomocą jednego kliknięcia myszy można sprawdzić, w którym miejscu znajdują się na oryginale. Znaki, co do których program nie ma pewności, są zaznaczane na czerwono i mogą być edytowane

– jest systemem weryfikacji dokumentów stworzonym na bazie Microsoft SharePoint, dzięki czemu nie potrzebne są ani programy zewnętrzne, ani dodatkowe szkolenia dla pracowników, gdyż program cechuje znany i przyjazny interfejs

Moduł OCR w WEBCON BPS

jest zintegrowany z workflow, co pozwala np. na OCR dokumentów trafiających na foldery Exchange, prostą integrację z zewnętrznymi systemami oraz łatwe zaprojektowanie kompletnego obiegu dokumentów wewnątrz firmy.

– daje możliwość automatyzacji procesu skanowania dokumentów dzięki systemowi odczytu kodów kreskowych

– daje możliwość automatycznej rejestracji faktur w systemie obiegu dokumentów

– daje możliwość automatycznej rejestracji dokumentów przychodzących pocztą e-mail, faksem lub za pomocą EDI (Electronic Document Interchange)

–  daje możliwość ręcznej rejestracji dokumentów

– zapewnia szybkie i wielowątkowe procesowanie przychodzących dokumentów, dzięki silnikowi ABBYY Flexi Capture, umożliwiającemu m.in. samoczynne rozpoznawanie, klasyfikowanie i sortowanie dokumentów

Podsumowanie:

Jak widać możliwości jest sporo i wiele elementów zostało zaprojektowanych w sposób, który ułatwiałby wykorzystanie OCR-a na co dzień. Co prawda duży zakres funkcjonalności oferuje także np. Kofax Capture, ale jego wykorzystanie z co najmniej kilku powodów jest problematyczne. Jest przede wszystkim drogi, a w dodatku Kofax przestał supportować swoje produkty w Polsce. Ponadto jest zewnętrzną aplikacją, co powoduje że trzeba go integrować z elektronicznym systemem obiegu dokumentów (jeśli firma takowy posiada). Wymaga także osobnych serwerów i osobnej obsługi.

2 comments

  1. […] najbardziej się przyda 9 kwietnia 2013 Admin Zastosowanie OCR No comments Tweet Pin It W poprzednim wpisie opisałem przykład rozwiązania OCR, będącego częścią większego systemu usprawniającego […]

  2. gastric sleeve diet first week pisze:

    I do not know if it’s just me or if everybody
    else encountering problems with your website. It appears like some of the written text on your posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?
    This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before.
    Thanks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Yet Another Social Plugin powered by TutsKid.com.