Google Drive i darmowy OCR

GoogleDrive oferuje OCR
Tweet
Pin It

Interesuje Cię OCR, ale nie będziesz skanować tak dużo, aby opłacalne było kupno specjalistycznego oprogramowania? „Wujek Google” ma dla Ciebie rozwiązanie. Oferuje Optyczne Rozpoznawanie Znaków przy okazji korzystania z Google Drive. Skanować można także używając aplikacji mobilnej na Androida. Brzmi nieźle? Zobaczmy jak to wygląda w praktyce.

Cały proces jest bardzo prosty. Umieszczając plik PDF lub zdjęcie (JPG, GIF, PNG) na Dysku Google możemy skorzystać z funkcji OCR. Wówczas zostanie on zeskanowany i przekonwertowany do formy tekstowej. Przy tym wszystko odbywa się w chmurze przy minimalnej ingerencji użytkownika końcowego. System obsługuje 34 języki, wśród których jest także polski, a z trudniejszych do odczytania także rosyjski, chiński (uproszczony) i kilka innych rodem z Azji.

Google Drive i OCR
Usługa ma jednak swoje limity. Pliki graficzne nie mogą przekraczać 2MB, a pliki PDF 10-u stron. Ponadto materiał poddawany skanowaniu powinien być dobrej jakości, szczególnie jeśli chodzi o rozdzielczość, jakość obrazu czy orientację. Do zadań firmowych to zdecydowanie za mało, jednakże dla zastosowań domowych powinno wystarczyć.


Sporo możliwości daje natomiast aplikacja mobilna, która niedawno doczekała się aktualizacji. Mocno odświeżony został interfejs, a także dodano kilka nowych opcji. Z punktu widzenia tematyki, którą poruszam najbardziej interesująca jest możliwość skanowania z poziomu smartfona. Wystarczy, że zrobimy zdjęcie, np. dokumentowi czy ulotce, a tekst który się tam znajduje zostanie rozpoznany i przekonwertowany do pliku PDF. Szybko, łatwo i przyjemnie. Zastosowań może być sporo, a zważywszy że większość z nas smartfona ma przez większość czasu pod ręką, może się faktycznie przydać. Podejrzewam, że rozwiązanie to szczególnie może zainteresować studentów, którzy będą chcieli skanować notatki, skrypty itp.

Aplikacja dostępna jest w sklepie Google Play, za darmo, pod tym adresem: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.docs

Bez wątpienia Google oferuje użytkownikom swojego wirtualnego dysku sporo przydatnych opcji. Wśród niszczących się dokumentów papierowych, porysowanych płyt CD/DVD i uszkodzonych pendrive’ów, możliwość trzymania plików w chmurze bywa bardzo przydatna i w miarę bezpieczna. Oczywiście pod warunkiem że zabezpieczymy się dobrym, i tylko nam znanym, hasłem.

Przy okazji nie wiem czy wiecie, ale Google przejęło projekt reCAPTCHY. W związku z powyższym przepisując tekst kontrolny na rozmaitych forach i stronach internetowych możemy teoretycznie pomagać w skanowaniu… swoich własnych tekstów umieszczanych w Google Drive.

A tak na zakończenie (w ramach ciekawostki): zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, iż drugim dnem dla którego funkcjonuje Google Drive, jest fakt pozyskiwania danych przez Google o swoich użytkownikach. Ciężko to ocenić, choć oczywiście jest to możliwe. Dlatego na wszelki wypadek kluczowe informacje przetrzymujmy mimo wszystko na tradycyjnych nośnikach.

6 comments

 1. […] by nie pozostać w tyle i nie stracić pozycji rynkowej! Niedawno pisałem o OCR w usłudze Google Drive. Okazało się, że podobny patent zastosował Microsoft w usłudze SkyDrive. Szykuje nam się […]

  • Shanna pisze:

   « […] comme toujours, quand un phénomène de mode touche la jeune génération, les médias s’inquiètent des dangers qui en découlent &nJra;&rpquo;b&ssquo;aime cette phrase ^^

 2. oro pisze:

  to gdzie jest ten OCR i jak go uruchomić?
  Nigdzie nie widzę w Google doc :(

  • adam pisze:

   wstaw jakikolwiek plik tiff/jpg zawierający tekst (dobrej jakości) a następnie otwórz go w przeglądarce przez strone google drive, będziesz miał możliwość zaznaczania treści jak w zwykłym dokumencie wordowskim, wyszukiwania etc.

   • Flora pisze:

    Ebbravo Luca, che dicevi di aver appeso al chiodo il cosplay, qualche tempo fa! XDUhm… mi son persa il Romics, ma sarò a Lucca… però non mi pare che questi cosplayer fossero di buona quÃ.ata …inzi.l.

 3. chwilówka pisze:

  Artykuł genialny. Czekam na więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Yet Another Social Plugin powered by TutsKid.com.